Salgın şokunun 81 ildeki derinliği, dibi, kalıcı farkı ve oynaklığı — kapsam kırılması nedeniyle İKİ AYRI segmentte, uçtan uca tek bir 'toparlanma süresi' sayısı üretilmeden.
Yalnız GERÇEKLEŞME. Mevcut 'zirveyi aşma yılı' sıralamasını TEKRAR ETMEZ.
Kırılma kararı (IDA02-KIRILMA · A): İKİ SEGMENT: şok 2019→2022 eski tabanda, toparlanma 2023→ yeni tabanda; kırılma grafikte işaretli. UÇTAN UCA TEK 'toparlanma süresi' SAYISI ÜRETİLMEZ.
| İl | Neden karşılaştırılamaz | Şok 2019→2020 | 2019→2022 fark |
|---|---|---|---|
| Adıyaman | basamak: 2019-04 resmî kırılma defterinde | -32,6% | 77,1% |
| Aksaray | kapasite: 2019→2022: tesis 32→48 (×1,50) | -29,5% | -10,1% |
| Ardahan | kapasite: 2019→2022: yatak %+25,6 | -10,5% | -21,9% |
| Artvin | kapasite: 2019→2022: tesis 76→136 (×1,79); basamak: 2025-04 kalıcı basamak (×1,83) | -42,8% | 8,5% |
| Aydın | kapasite: 2019→2022: yatak %+28,0 · tesis 236→481 (×2,04); basamak: 2025-07 resmî kırılma defterinde | -60,9% | -10,5% |
| Ağrı | kapasite: 2019→2022: yatak %+43,5 · tesis 42→86 (×2,05); basamak: 2025-03 kalıcı basamak (×3,51) | -12,3% | -12,1% |
| Balıkesir | kapasite: 2019→2022: tesis 509→1100 (×2,16); basamak: 2025-07 kalıcı basamak (×2,72) | -36,4% | -1,6% |
| Bartın | basamak: 2025-11 resmî kırılma defterinde | -26,6% | 41,6% |
| Bayburt | kapasite: 2019→2020: yatak %+35,6; basamak: 2019-11 resmî kırılma defterinde; basamak: 2025-06 resmî kırılma defterinde | -39,0% | -22,6% |
| Bilecik | kapasite: 2019→2022: yatak %+136,3 · tesis 25→54 (×2,16); basamak: 2025-04 kalıcı basamak (×1,94) | -33,5% | -30,6% |
| Bingöl | kapasite: 2019→2022: yatak %+25,9 · tesis 10→18 (×1,80); basamak: 2025-04 resmî kırılma defterinde | 9,5% | -13,0% |
| Burdur | kapasite: 2019→2022: tesis 69→104 (×1,51); basamak: 2019-11 resmî kırılma defterinde | -3,0% | 54,8% |
| Denizli | kapasite: 2019→2022: yatak %+65,1 · tesis 61→161 (×2,64); basamak: 2025-04 resmî kırılma defterinde | -62,7% | -27,1% |
| Diyarbakır | kapasite: 2019→2022: yatak %+42,1 · tesis 56→104 (×1,86) | -28,7% | -5,2% |
| Düzce | basamak: 2019-10 resmî kırılma defterinde; basamak: 2025-10 resmî kırılma defterinde | -27,7% | 49,0% |
| Edirne | kapasite: 2019→2022: yatak %+27,5 | -39,7% | -6,4% |
| Erzurum | basamak: 2025-04 kalıcı basamak (×1,46); basamak: 2019-04 resmî kırılma defterinde | -24,4% | 32,1% |
| Hakkari | basamak: 2019-05 resmî kırılma defterinde | -12,1% | 34,1% |
| Iğdır | basamak: 2019-04 resmî kırılma defterinde | -21,2% | -2,1% |
| Kahramanmaraş | kapasite: 2019→2022: yatak %+52,4 · tesis 76→180 (×2,37) | -33,6% | -25,8% |
| Karabük | basamak: 2018-06 resmî kırılma defterinde | -64,7% | -5,4% |
| Karaman | kapasite: 2019→2022: yatak %+26,5 | -20,0% | 15,4% |
| Kars | kapasite: 2019→2022: yatak %+54,5 · tesis 53→95 (×1,79) | -38,3% | -24,1% |
| Kayseri | kapasite: 2019→2022: yatak %+75,1 · tesis 50→123 (×2,46); basamak: 2019-11 resmî kırılma defterinde; basamak: 2025-04 resmî kırılma defterinde | -39,1% | -25,7% |
| Kilis | basamak: 2025-04 resmî kırılma defterinde | -33,4% | 84,3% |
| Kocaeli | kapasite: 2019→2022: tesis 169→260 (×1,54); basamak: 2019-11 resmî kırılma defterinde | -21,1% | 20,2% |
| Kütahya | kapasite: 2019→2022: tesis 49→117 (×2,39); basamak: 2019-11 resmî kırılma defterinde | -28,9% | 6,7% |
| Kırklareli | kapasite: 2019→2022: yatak %+66,2 · tesis 39→125 (×3,21); basamak: 2025-04 kalıcı basamak (×2,32); basamak: 2019-11 resmî kırılma defterinde | -10,6% | 4,0% |
| Kırıkkale | basamak: 2024-05 resmî kırılma defterinde | -36,3% | 73,5% |
| Kırşehir | basamak: 2019-11 resmî kırılma defterinde | -26,9% | 41,9% |
| Mardin | basamak: 2025-03 resmî kırılma defterinde | -50,2% | 18,6% |
| Mersin | basamak: 2025-07 resmî kırılma defterinde | -26,7% | 42,2% |
| Muğla | kapasite: 2019→2022: tesis 1395→2646 (×1,90); basamak: 2019-11 resmî kırılma defterinde | -54,9% | 6,8% |
| Muş | basamak: 2019-04 resmî kırılma defterinde | -23,2% | -30,5% |
| Nevşehir | basamak: 2025-04 resmî kırılma defterinde | -69,5% | -21,7% |
| Niğde | kapasite: 2019→2020: yatak %+64,9 · tesis 19→29 (×1,53); basamak: 2018-10 resmî kırılma defterinde | 20,7% | 245,3% |
| Ordu | kapasite: 2019→2022: yatak %+28,4 | -32,2% | -6,1% |
| Osmaniye | basamak: 2024-04 resmî kırılma defterinde | -24,7% | 132,6% |
| Rize | kapasite: 2019→2022: tesis 57→121 (×2,12); basamak: 2019-11 resmî kırılma defterinde | -48,4% | 26,7% |
| Sakarya | kapasite: 2019→2022: yatak %+51,1 · tesis 97→485 (×5,00) | -43,9% | -14,3% |
| Samsun | kapasite: 2019→2022: yatak %+30,1 · tesis 66→150 (×2,27) | -40,8% | 17,4% |
| Siirt | kapasite: 2019→2020: yatak %+47,7 | -37,9% | -29,9% |
| Sinop | basamak: 2019-06 resmî kırılma defterinde | -38,3% | 24,9% |
| Tekirdağ | kapasite: 2019→2022: yatak %+33,7 · tesis 86→178 (×2,07); basamak: 2019-11 resmî kırılma defterinde; basamak: 2025-04 resmî kırılma defterinde | -22,6% | -12,1% |
| Trabzon | kapasite: 2019→2022: yatak %+29,7 · tesis 137→249 (×1,82); basamak: 2024-04 resmî kırılma defterinde | -58,7% | 26,5% |
| Tunceli | kapasite: 2019→2022: yatak %+119,9 · tesis 9→19 (×2,11); basamak: 2019-05 resmî kırılma defterinde | -46,2% | -15,0% |
| Uşak | basamak: 2019-11 resmî kırılma defterinde | 19,6% | 40,0% |
| Van | basamak: 2019-04 resmî kırılma defterinde | -56,8% | 7,3% |
| Yozgat | basamak: 2019-11 resmî kırılma defterinde | -25,9% | 16,6% |
| Çanakkale | kapasite: 2019→2022: tesis 433→893 (×2,06); basamak: 2019-11 resmî kırılma defterinde; basamak: 2025-07 resmî kırılma defterinde | -32,9% | -9,5% |
| İstanbul | kapasite: 2019→2022: tesis 1809→2907 (×1,61); basamak: 2019-11 resmî kırılma defterinde; basamak: 2025-07 resmî kırılma defterinde | -61,5% | 4,6% |
| İzmir | kapasite: 2019→2022: yatak %+49,4 · tesis 444→1711 (×3,85); basamak: 2025-07 resmî kırılma defterinde | -54,0% | -25,9% |
| Şırnak | basamak: 2024-11 resmî kırılma defterinde | -21,9% | 37,6% |
Türkiye Turizm Veri Atlası hesaplaması — kaynaklar: Kültür ve Turizm Bakanlığı konaklama istatistikleri (geliş/geceleme), Kültür ve Turizm Bakanlığı yıllık belgeli tesis bülteni — turizm işletme + yatırım belgeli kapasite, Belediye Belgeli Tesis İstatistikleri (2022 öncesi) ve basit konaklama belgeli tesisler (2022 ve sonrası) + Atlas projeksiyonu — Kapsam/kapasite değişimi ölçülen iller: toparlanma sıralamasından çıkarılır, burada gerekçesiyle listelenir. — son veri yılı: 2025
Türkiye Turizm Veri Atlası hesaplaması — kaynaklar: Kültür ve Turizm Bakanlığı konaklama istatistikleri (geliş/geceleme), Kültür ve Turizm Bakanlığı yıllık belgeli tesis bülteni — turizm işletme + yatırım belgeli kapasite, Belediye Belgeli Tesis İstatistikleri (2022 öncesi) ve basit konaklama belgeli tesisler (2022 ve sonrası) + Atlas projeksiyonu — son veri yılı: 2019
Kaynak: KTB konaklama istatistikleri (yıllık, yalnız gerçekleşme) — Atlas hesabı: geceleme ÷ yatak.
Türkiye Turizm Veri Atlası hesaplaması — kaynaklar: Kültür ve Turizm Bakanlığı konaklama istatistikleri (geliş/geceleme), Kültür ve Turizm Bakanlığı yıllık belgeli tesis bülteni — turizm işletme + yatırım belgeli kapasite, Belediye Belgeli Tesis İstatistikleri (2022 öncesi) ve basit konaklama belgeli tesisler (2022 ve sonrası) + Atlas projeksiyonu — son veri yılı: 2019
Kaynak: KTB konaklama istatistikleri. Bu fark 2022'de biter; 2023 sonrası ayrı segmenttir.
Türkiye Turizm Veri Atlası hesaplaması — kaynaklar: Kültür ve Turizm Bakanlığı konaklama istatistikleri (geliş/geceleme), Kültür ve Turizm Bakanlığı yıllık belgeli tesis bülteni — turizm işletme + yatırım belgeli kapasite, Belediye Belgeli Tesis İstatistikleri (2022 öncesi) ve basit konaklama belgeli tesisler (2022 ve sonrası) + Atlas projeksiyonu — son veri yılı: 2023
Kaynak: KTB konaklama istatistikleri. Bu değerler Segment A ile aynı tabanda değildir.
| İl | Şok 2019→2020 | Dip | 2019→2022 fark | Oynaklık | 2023→2025 (ayrı taban) | Karşılaştırılabilir | İşaret |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Adana | -29,9% | 2011 | 5,9% | 21,2 | -8,0% | evet | — |
| Adıyaman | -32,6% | 2016 | 77,1% | 37,5 | -5,0% | hayır · basamak | 2017: açıklanamayan sıçrama (aylık seri yok — basamak teşhisi YAPILAMADI) |
| Afyonkarahisar | -44,1% | 2011 | 61,3% | 34,9 | -4,0% | evet | — |
| Aksaray | -29,5% | 2009 | -10,1% | 17,9 | -9,0% | hayır · kapasite | — |
| Amasya | -40,9% | 2020 | 60,1% | 31,0 | -1,1% | evet | — |
| Ankara | -44,7% | 2020 | -8,4% | 21,0 | 4,4% | evet | — |
| Antalya | -65,4% | 2020 | 5,6% | 40,1 | 17,8% | evet | — |
| Ardahan | -10,5% | 2011 | -21,9% | 28,9 | 36,7% | hayır · kapasite | küçük taban |
| Artvin | -42,8% | 2020 | 8,5% | 30,4 | 126,7% | hayır · basamak, kapasite | 2025: 2025-04 ayında kalıcı basamak (×1,83) · sebep teyit edilmedi |
| Aydın | -60,9% | 2020 | -10,5% | 32,9 | 25,7% | hayır · basamak, kapasite | — |
| Ağrı | -12,3% | 2020 | -12,1% | 42,4 | 330,1% | hayır · basamak, kapasite | 2016: açıklanamayan sıçrama (aylık seri yok — basamak teşhisi YAPILAMADI) · 2025: 2025-03 ayında kalıcı basamak (×3,51) · sebep teyit edilmedi · küçük taban |
| Balıkesir | -36,4% | 2020 | -1,6% | 19,2 | 87,7% | hayır · basamak, kapasite | 2025: 2025-07 ayında kalıcı basamak (×2,72) · sebep teyit edilmedi |
| Bartın | -26,6% | 2013 | 41,6% | 28,3 | 10,8% | hayır · basamak | — |
| Batman | -33,3% | 2012 | 15,7% | 35,8 | 0,7% | evet | 2013: açıklanamayan sıçrama (aylık seri yok — basamak teşhisi YAPILAMADI) · 2017: açıklanamayan sıçrama (aylık seri yok — basamak teşhisi YAPILAMADI) |
| Bayburt | -39,0% | 2012 | -22,6% | 57,8 | 59,6% | hayır · basamak, kapasite | küçük taban |
| Bilecik | -33,5% | 2020 | -30,6% | 27,9 | 34,3% | hayır · basamak, kapasite | 2025: 2025-04 ayında kalıcı basamak (×1,94) · sebep teyit edilmedi · küçük taban |
| Bingöl | 9,5% | 2012 | -13,0% | 17,8 | -1,1% | hayır · basamak, kapasite | küçük taban |
| Bitlis | -32,3% | 2016 | 47,8% | 60,1 | -13,6% | evet | 2017: açıklanamayan sıçrama (aylık seri yok — basamak teşhisi YAPILAMADI) · küçük taban |
| Bolu | -22,8% | 2020 | 18,1% | 15,8 | -16,4% | evet | — |
| Burdur | -3,0% | 2015 | 54,8% | 29,7 | -8,1% | hayır · basamak, kapasite | küçük taban |
| Bursa | -37,8% | 2020 | 32,7% | 23,7 | 10,1% | evet | — |
| Denizli | -62,7% | 2020 | -27,1% | 29,1 | 27,8% | hayır · basamak, kapasite | — |
| Diyarbakır | -28,7% | 2016 | -5,2% | 27,5 | 15,9% | hayır · kapasite | — |
| Düzce | -27,7% | 2020 | 49,0% | 19,4 | 3,5% | hayır · basamak | — |
| Edirne | -39,7% | 2020 | -6,4% | 25,5 | 31,2% | hayır · kapasite | — |
| Elazığ | -1,5% | 2010 | 11,7% | 12,0 | 9,6% | evet | — |
| Erzincan | -32,7% | 2020 | 36,4% | 24,4 | -15,0% | evet | — |
| Erzurum | -24,4% | 2020 | 32,1% | 16,5 | 47,5% | hayır · basamak | 2025: 2025-04 ayında kalıcı basamak (×1,46) · sebep teyit edilmedi |
| Eskişehir | -47,2% | 2020 | 13,6% | 26,3 | 27,4% | evet | — |
| Gaziantep | -37,1% | 2016 | 23,2% | 38,7 | 11,8% | evet | 2017: açıklanamayan sıçrama (aylık seri yok — basamak teşhisi YAPILAMADI) |
| Giresun | -38,9% | 2020 | 13,5% | 32,4 | 28,9% | evet | — |
| Gümüşhane | -37,8% | 2010 | 73,2% | 46,2 | -29,7% | evet | 2011: açıklanamayan sıçrama (aylık seri yok — basamak teşhisi YAPILAMADI) · küçük taban |
| Hakkari | -12,1% | 2014 | 34,1% | 45,2 | 31,1% | hayır · basamak | küçük taban |
| Hatay | -33,4% | 2012 | 29,9% | 20,1 | 19,1% | evet | — |
| Isparta | -42,3% | 2009 | 17,4% | 25,5 | 7,1% | evet | — |
| Iğdır | -21,2% | 2013 | -2,1% | 31,2 | -30,5% | hayır · basamak | 2014: açıklanamayan sıçrama (aylık seri yok — basamak teşhisi YAPILAMADI) · küçük taban |
| Kahramanmaraş | -33,6% | 2016 | -25,8% | 31,7 | 19,9% | hayır · kapasite | 2017: açıklanamayan sıçrama (aylık seri yok — basamak teşhisi YAPILAMADI) |
| Karabük | -64,7% | 2020 | -5,4% | 35,4 | 5,0% | hayır · basamak | — |
| Karaman | -20,0% | 2009 | 15,4% | 31,5 | -6,3% | hayır · kapasite | 2013: açıklanamayan sıçrama (aylık seri yok — basamak teşhisi YAPILAMADI) · küçük taban |
| Kars | -38,3% | 2014 | -24,1% | 30,9 | 12,5% | hayır · kapasite | — |
| Kastamonu | -32,5% | 2020 | 37,3% | 21,8 | 19,3% | evet | — |
| Kayseri | -39,1% | 2009 | -25,7% | 22,3 | 45,3% | hayır · basamak, kapasite | — |
| Kilis | -33,4% | 2010 | 84,3% | 51,6 | -44,8% | hayır · basamak | 2012: açıklanamayan sıçrama (aylık seri yok — basamak teşhisi YAPILAMADI) · küçük taban |
| Kocaeli | -21,1% | 2015 | 20,2% | 16,1 | 1,4% | hayır · basamak, kapasite | — |
| Konya | -37,8% | 2016 | 15,1% | 22,9 | -4,3% | evet | — |
| Kütahya | -28,9% | 2010 | 6,7% | 22,5 | 2,8% | hayır · basamak, kapasite | 2011: açıklanamayan sıçrama (aylık seri yok — basamak teşhisi YAPILAMADI) |
| Kırklareli | -10,6% | 2020 | 4,0% | 38,2 | 117,1% | hayır · basamak, kapasite | 2025: 2025-04 ayında kalıcı basamak (×2,32) · sebep teyit edilmedi · küçük taban |
| Kırıkkale | -36,3% | 2020 | 73,5% | 34,9 | -13,5% | hayır · basamak | küçük taban |
| Kırşehir | -26,9% | 2012 | 41,9% | 30,5 | -30,4% | hayır · basamak | küçük taban |
| Malatya | -10,2% | 2010 | 67,3% | 17,7 | 54,4% | evet | — |
| Manisa | -29,9% | 2020 | 28,6% | 19,9 | 8,5% | evet | — |
| Mardin | -50,2% | 2020 | 18,6% | 39,7 | 96,9% | hayır · basamak | — |
| Mersin | -26,7% | 2011 | 42,2% | 27,1 | 32,1% | hayır · basamak | — |
| Muğla | -54,9% | 2020 | 6,8% | 31,2 | 49,3% | hayır · basamak, kapasite | — |
| Muş | -23,2% | 2016 | -30,5% | 17,2 | 54,3% | hayır · basamak | — |
| Nevşehir | -69,5% | 2020 | -21,7% | 41,3 | 52,1% | hayır · basamak | — |
| Niğde | 20,7% | 2010 | 245,3% | 50,1 | 39,4% | hayır · basamak, kapasite | küçük taban |
| Ordu | -32,2% | 2010 | -6,1% | 23,4 | 14,2% | hayır · kapasite | — |
| Osmaniye | -24,7% | 2020 | 132,6% | 32,1 | 0,9% | hayır · basamak | küçük taban |
| Rize | -48,4% | 2015 | 26,7% | 40,2 | 37,7% | hayır · basamak, kapasite | — |
| Sakarya | -43,9% | 2010 | -14,3% | 37,8 | 44,1% | hayır · kapasite | — |
| Samsun | -40,8% | 2020 | 17,4% | 23,8 | 17,1% | hayır · kapasite | — |
| Siirt | -37,9% | 2012 | -29,9% | 31,1 | 37,8% | hayır · kapasite | küçük taban |
| Sinop | -38,3% | 2010 | 24,9% | 23,9 | 16,7% | hayır · basamak | — |
| Sivas | -4,2% | 2018 | 59,1% | 35,7 | 25,0% | evet | — |
| Tekirdağ | -22,6% | 2009 | -12,1% | 17,3 | 41,3% | hayır · basamak, kapasite | — |
| Tokat | -36,0% | 2021 | 78,9% | 87,7 | 12,7% | evet | — |
| Trabzon | -58,7% | 2020 | 26,5% | 41,2 | 23,0% | hayır · basamak, kapasite | — |
| Tunceli | -46,2% | 2010 | -15,0% | 40,9 | 15,1% | hayır · basamak, kapasite | küçük taban |
| Uşak | 19,6% | 2013 | 40,0% | 25,8 | 37,2% | hayır · basamak | küçük taban |
| Van | -56,8% | 2016 | 7,3% | 58,2 | 22,0% | hayır · basamak | 2017: açıklanamayan sıçrama (aylık seri yok — basamak teşhisi YAPILAMADI) |
| Yalova | -19,8% | 2010 | 81,6% | 22,4 | 22,6% | evet | — |
| Yozgat | -25,9% | 2010 | 16,6% | 28,2 | -7,6% | hayır · basamak | — |
| Zonguldak | -33,3% | 2011 | 38,1% | 21,1 | -11,5% | evet | — |
| Çanakkale | -32,9% | 2020 | -9,5% | 26,8 | 47,3% | hayır · basamak, kapasite | — |
| Çankırı | -30,8% | 2010 | 115,6% | 43,1 | 4,5% | evet | küçük taban |
| Çorum | -26,3% | 2009 | 7,7% | 21,2 | 12,1% | evet | — |
| İstanbul | -61,5% | 2020 | 4,6% | 31,7 | 29,9% | hayır · basamak, kapasite | — |
| İzmir | -54,0% | 2020 | -25,9% | 30,3 | 18,4% | hayır · basamak, kapasite | — |
| Şanlıurfa | -55,0% | 2010 | -24,9% | 23,8 | 65,4% | evet | — |
| Şırnak | -21,9% | 2009 | 37,6% | 34,5 | 110,5% | hayır · basamak | küçük taban |
Türkiye Turizm Veri Atlası hesaplaması — kaynaklar: Kültür ve Turizm Bakanlığı konaklama istatistikleri (geliş/geceleme), Kültür ve Turizm Bakanlığı yıllık belgeli tesis bülteni — turizm işletme + yatırım belgeli kapasite, Belediye Belgeli Tesis İstatistikleri (2022 öncesi) ve basit konaklama belgeli tesisler (2022 ve sonrası) + Atlas projeksiyonu — son veri yılı: 2025
Kaynak: KTB konaklama istatistikleri (yıllık, yalnız gerçekleşme).
Şok medyanı yoğunlukta -33,3%; dip yılı 2020 (31 il); 2022'de 2019 yoğunluğunu geçen il 54/81.